Junk Food Vs. Healthy Food: Which is More Expensive?

There is a popular notion that it is cheaper to eat unhealthy foods than healthy foods (fruits, vegetables and organic food). 




The belief is that the astounding difference in costs determine the diet habits of a lot of people – especially of low-income families. According to Harvard School of Public Health researchers, the healthiest diets cost about $1.50 more per day than the least healthy diets.

However, healthy foods are often much less expensive than junk foods when compared with health costs of eating an unhealthy diet. 



The price difference is very small, the Harvard researchers found, in comparison to the economic costs of diet-related chronic diseases, which would be dramatically reduced by healthy diets.

Dr Michael Greger, founder of NutritionFacts.org and author of New York Times Best Seller How Not to Die, insists that healthy foods cost less than junk foods. While junk food may be four times cheaper than healthy foods, he says, you get 20 times less nutrition. 

In the video below, Dr Greger describes how — when measured on a cost per serving, cost per weight, or cost per nutrition basis — fruits and vegetables beat out meat and junk food.






If you enjoyed reading this article and want to see more like this one, we'd be humbled if you would help us spread the word and share it with your friends and family. Join us in our quest to promote free, useful information to all!
 


This article (Junk Food Vs. Healthy Food: Which is More Expensive?) is a free and open source. You have permission to republish this article under a Creative Commons license with attribution to the author and AnonHQ.com.
Junk Food Vs. Healthy Food: Which is More Expensive? Junk Food Vs. Healthy Food: Which is More Expensive? Reviewed by Admin on 14:43:00 Rating: 5
Copyright Organic & Healthy 2016. Powered by Blogger.